לבחור במצוינות ולבנות דרך לעתיד: מעלים את הרף בלימודי המתמטיקה והמדעים בחטיבת הביניים

מתווה דרך 2019-2024

קרן טראמפ הוקמה בשנת 2011 כדי לסייע למערכת החינוך בישראל להרחיב את מעגל המצוינות בתחומי המתמטיקה והמדעים. ביחד עם שותפים רבים לדרך אנחנו משקיעים במצוינות, מכיוון שבמאה ה-21 יכולות גבוהות במתמטיקה ובמדעים הן 'מפתח זהב' לחדשנות טכנולוגית, לצמיחה כלכלית, לפריצות דרך מדעיות, לצמצום פערים חברתיים ולהצלחה ברמה האישית. למידה במסלולי המצוינות מציבה בפני התלמידים את הצורך להתמודד עם אתגרים חדשים ועם בעיות סבוכות. היא מחייבת גיבוש של תכונות אופי וערכים, נטילת יוזמה, יצירתיות, דבקות במטרה, עבודה מאומצת, חשיבה מעמיקה ויכולת אנליטית. זהו מסע חינוכי מאתגר הנשען על מורים מעולים המיישמים מיומנות גבוהה של הוראה קלינית ומלווים כל תלמיד ותלמידה במעלה הדרך.

עיקר המאמץ עד כה הוקדש להגדלת מספר הלומדים במסלולי חמש היחידות בתיכון במתמטיקה ובפיזיקה. מסלולים אלו הוכחו בישראל ככר פורה להצמחת מצוינות וככאלו שמתוכם יוצאים בוגרות ובוגרים הפורצים דרך בהמשך החיים. אנחנו שמחים מאוד על הזינוק שחל בתחומים אלו בשנים האחרונות – זינוק שהוא תוצאה של מאמץ משותף ומתמשך של עשרות ארגונים ומאות אנשי מקצוע.

'קטר המצוינות' של ישראל, שהורגל לשאת קרונות מועטים, כעת מועמס. בשנים הקרובות, ידרשו יותר מורים מעולים המאמינים בכל תלמיד ותלמידה, מציבים להם יעדים שאפתניים, מאבחנים את הלמידה, מתאימים את ההוראה ומעניקים משוב בונה ומחזק. לשם כך אנו עמלים ביחד עם שותפינו להקים תשתית מקצועית איתנה עבור מורים מעולים אלו המצמיחים ביחד הוראה איכותית.

אולם, אנו סבורים שהמהלך טרם הושלם ושהמשכיותו אינה מובטחת. זה יקרה רק כאשר בסיס המצוינות בחטיבת הביניים יתחזק, יעמיק ויכלול יותר תלמידות ותלמידים מקהילות ומגזרים מגוונים. לשם כך יהיה צורך ליצור תנופה מערכתית בחטיבת הביניים, להעלות את הרף, להתמקד בלמידה, לבנות יכולות ולכייל את העשייה החינוכית כלפי מעלה.

מתוך הבנה זו הקדשנו מאמץ ללמוד את הנושא, תוך הסתייעות בנתונים, במחקר ובהתייעצויות עם מורים ועם אנשי מדיניות ומומחים בארץ ובעולם. בנייר העבודה הקצר שבפניכם ניסינו להעלות על הכתב את שלמדנו וכן טיוטה ראשונה של 'מתווה דרך' לתפקידנו במסע המשותף לחיזוק בסיס המצוינות במתמטיקה ובמדעים בחטיבת הביניים.

למסמך המלא [גרסת הדפסה בשחור-לבן]
נשמח לשמוע את חוות דעתכם במייל: info@trump.org.il